Врожайний «Грім» на українських полях16.08.2019

Всеукраїнський науковий інститут селекції представив ще один, стійкий до гербіцидів на основі імідазолінонів та інших діючих речовин, гібрид озимого ріпаку, котрий забезпечує високу рентабельність вирощування.

-          З кожним роком дедалі більшої актуальності набувають гібриди озимого ріпаку, придатні для вирощування за технологією ІМІ (з використанням гербіцидів Нопасаран). Це зрозуміло, адже такий підхід дає змогу суттєво спростити технологію вирощування та гарантовано подолати проблему із бур’янами. Відповідно, команда науковців Всеукраїнського наукового інституту селекції впродовж останніх років працює над створенням нових гібридів ріпаку, стійких до імідазолінонів та деяких інших діючих речовин. На сьогоднішній день ми маємо вже три таких гібридів озимого ріпаку: вже добре відомі Паркер і Блекстоун, а з минулого сезону – абсолютна новинка, що вже встигла продемонструвати свої найкращі якості – гібрид ріпаку Грім, - розповідає директор Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС) Мирослав Парій.

Починаючи із 2001 року, заснований провідним вітчизняним селекціонером Федором Парієм Всеукраїнський науковий інститут селекції зосередив свої зусилля на відродженні української селекції широкого спектру сільгоспкультур. При цьому поняття «відродження» містить передусім застосування найсучасніших світових селекційних практик, в тому що стосується створення нових сортів і гібридів.

-          Науково-дослідні підрозділи ВНІС нараховують понад 30 фахівців-селекціонерів, що використовують найсучасніші технології, дозволені законодавством України. Це передусім методи виведення нових гібридів із посиленими ознаками стійкості: класична селекція, методи редагування геному і метод ДНК-маркерів. Тому наш новий гібрид озимого ріпаку Грім без перебільшення поєднав у собі усі найкращі досягнення світової селекції. І що важливо – його створила команда українських науковців. – наголошує Мирослав Парій.

Як відомо, найефективнішою технології боротьби із бур’янами у посівах ріпаку є застосування гербіцидів на основі гліфосату, імідазолінонів та трибенурон-метилу. Це дає змогу кардинально розв’язати проблему із бур’янами, а отже, зберегти вологу в грунті та забезпечити нормальне живлення для культурних рослин. Однак будь-який гербіцид по суті своїй справляє пригнічуючу дію навіть на ті рослини, які він покликаний захищати від бур’янів. Фітотоксичність – явище відоме. І за несприятливого збігу обставин здатне суттєво знизити фінальну врожайність культури.

Саме тому поява стійких до гербіцидів гібридів озимого ріпаку перетворилося на ключове завдання для селекціонерів в усьому світі. Тому слід віддати належне селекціонерам Всеукраїнського наукового інституту селекції, які виводять на ринок вже третій такий  гібрид.

-          Ріпак має стрижневу кореневу систему і від її нормального розвитку багато в чому залежить і правильне входження зміцнілих посівів в зиму, і стійкість до посушливих умов після відновлення весняної вегетації. В цьому планів Грім належить до надзвичайно стійких гібридів озимого ріпаку. Головне – забезпечити рослини потрібним живленням з осені та із відновленням вегетації навесні вчасно дати азот і сірку. Останню можна дати і з осені, однак цей мезоелемент є обов’язковим при вирощуванні ріпаку і його потрібно дати в достатній кількості, - радить агроном-консультант ВНІС Володимир Скорик.

Грім належить до ранньостиглих гібридів інтенсивного типу із вегетаційним періодом від 300 до 305 днів. До його беззаперечних переваг належить така особливість як швидке весняне відростання. Тобто, цей гібрид озимого ріпаку максимально ефективно використовує запаси вологи після зими. Це означає, що сходи рослини дуже швидко міцнішають та у повній готовності зустрічають вже традиційну посушливу другу половину весни і початок літа.

Це тим більш важливо, оскільки стійкість до гербіцидів Грім поєднує із винятковою стійкістю до інших стресових факторів. За 10-бальною шкалою цей гібрид озимого ріпаку отримав «дев’ятки» за показниками посухостійкості, стійкості до вилягання та до осипання, а також «вісімки» за стійкістю до фомозу, чорної ніжки, переноспорозу, склеротиніозу, бактеріозу і звичайно ж, зимостійкості.

Відзначимо і той факт, що Грім рекомендований для вирощування практично в усіх регіонах України із різними грунтово-кліматичними умовами, включаючи зону Полісся, Лісостепу і Степу, що красномовно свідчить про його стійкість до різноманітних стресових факторів.

-          Я хочу особливо наголосити на тому моменті, що Грім за всіма ознаками належить до еліти селекції озимого ріпаку, і я не раджу тримати цей гібрид на «голодному пайку» - він покаже нормальні результати, однак агровиробник просто недоотримає гарантований прибуток. За належного догляду та підживлення гібрид Грім забезпечує врожайність на рівні 45 ц/га і вище. Досить часто аграрії упереджено ставляться до вітчизняних сортів і гібридів, висіваючи їх на неродючих ґрунтах та заощаджуючи на міндобривах і пестицидних обробітках. Цього не варто робити – дайте цьому гібриду усе, що належить за технологією, і ви будете приємно вражені результатами його врожайності, - стверджує Мирослав Парій.

Саме так, гібриди сільськогосподарських культур Всеукраїнського наукового інституту селекції впродовж останніх років зайняли цілковито унікальну і вигідну для українських агровиробників нішу. Вони забезпечують високі показники врожайності і стійкості, що не поступаються аналогічним продуктам західних конкурентів, та при цьому посівний матеріал ВНІС має набагато прийнятнішу ціну, адже ця компанія є вітчизняним виробником. Себто, рентабельність їх вирощування може бути відчутно вищою, що у перерахунку на сотні та тисячі гектарів дає змогу щороку отримувати додатковий прибуток, а отже, якісно розвивати свій бізнес.

Поза сумнівами український ринок якісного насіннєвого матеріалу змінюється, і змінюється він якісно, з огляду на здобутки вітчизняної селекції, досягнуті впродовж останніх років. Кожен фермер отримавши належний досвід вирощування сортів і гібридів різних виробників, розуміє, що слід орієнтуватися не на рекламу, а на реальні цифри рентабельності. Вони ж уперто свідчать про те, що такі, стійкі до імідазолінонів гібриди ріпаку як Паркер, Блекстоун і Грім, як і класичні гібриди на кшталт Редстоун, створені Всеукраїнським науковим інститутом селекції дають змогу досягти основної мети сільгоспвиробника. Себто, налагодити безпроблемну технологію вирощування озимого ріпаку та інших культур і отримати високі фінансові результати.